Česká národní banka prodala podstatnou část zlatých zásob, aby zvýšila likviditu a posílila stabilitu výnosů devizových rezerv. Centrální banka tím naplnila své poslání. Nemůžeme jí proto vyčítat, že prodejem zlata odmítla spekulovat na budoucí růst hodnoty zlata.
České národní bance připadlo po zániku Československa před více než 27 lety 70 tun zlata. V letech 1997 a 1998 došlo k prodeji 56 tun zlata. „Jednalo se o nejvýraznější pokles zásob zlata v novodobé historii České republiky. V následujících letech docházelo k dalšímu snižování množství zlata až na současnou úroveň 7,8 tuny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na konci dubna letošního roku se zlaté rezervy České národní banky pohybovaly ve výši 11,2 procenta původního stavu při vzniku České republiky. To v přepočtu činí 252 tisíc troyských uncí. „Jelikož se aktuálně cena zlata pohybuje na úrovni 1730 dolarů za troyskou unci, můžeme říct, že náš „zlatý poklad“ dosahuje hodnoty přibližně 436 milionů dolarů,“ doplňuje Křeček.
Během letošního roku ubylo z devizových rezerv přibližně 156 kilogramů zlata. Přesto cena zlatých devizových rezerv vzrostla. Vysvětlení je prosté. „Během pandemie koronaviru výrazně vzrostla cena zlata. Zatímco tedy na začátku roku mělo zlato v České národní bance hodnotu 391 milionů dolarů, nyní má menší množství zlata hodnotu o 45 milionů dolarů vyšší,“ uzavírá Křeček.
Foto: Pixabay