Rakovina děložního čípku, anu nebo genitální bradavice – to jsou jedny z několika nemocí, které způsobují lidské papilomaviry (HPV). Jedinou prevencí proti důsledkům infekce HPV je kromě sexuální abstinence očkování. Podle nejnovějšího výzkumu společnosti IPSOS ale o možnosti vakcinace svých dospívajících dětí ví jen necelá čtvrtina matek neočkovaných dětí. Lékaři se přitom shodují, že nejúčinnější je vakcinace právě v začátcích puberty okolo 13. roku života.
Dotazník mezi 717 matkami dětí ve věku 10 až 16 let ukázal, že 61 % z dotázaných ví, že infekce HPV způsobuje rakovinu děložního čípku. Pouhých 22 % má ale informace o tom, že viry způsobují i další onemocnění jako například genitální bradavice. „Při nákaze HPV hrozí rozvoj řady závažných a nepříjemných onemocnění. Kromě karcinomu děložního hrdla jsou to například nádory zevních rodidel, pochvy nebo anu. Často se objevují také genitální bradavice, na které se sice neumírá, ale je to závažné a nepříjemné onemocnění, které má tendenci se vracet. Představují také velký emoční stres jak pro pacienty, tak pro jejich partnery. Nemoc totiž postihuje obě pohlaví,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
Nákaza HPV je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Jejímu šíření lze částečně zabránit používáním kondomů. Lékaři ale varují, že ani tato bariérová antikoncepce není 100% ochranou. „HPV se přenáší nejen pohlavním stykem, ale i intimními dotyky. Očkovat proto doporučujeme ještě před zahájením sexuálního života. Vědecké studie navíc potvrzují, že se v tomto věkovém období tvoří protilátky nejlépe, a z organizačních důvodů se využila preventivní prohlídka ve 13 letech věku. V tomto roce života hradí očkování zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.
Klíčový je zájem rodičů
Pediatři informují rodiče o možnosti očkování obvykle už při jedenáctileté preventivní prohlídce dětí. Od 13. do dosažení 14. roku věku hradí vakcinaci pojišťovny nejen dívkám, ale i chlapcům. Podle výzkumu IPSOS ale zatím více než polovina dotázaných matek neočkovaných dospívajících dětí s lékařem o očkování proti HPV nemluvila. Zájem rodičů o možnosti vakcinace je přitom podle MUDr. Ilony Hülleové klíčový. „Do očkování nemůžeme nikoho nutit, je dobrovolné. Maminky poučíme o možnostech a ty si je mohou rozmyslet. V současnosti jsou na trhu dostupné tři typy vakcín, které chrání proti dvěma, čtyřem nebo devíti typům HPV. Pojišťovny očkování proplácí buď zcela, nebo alespoň částečně podle typu vakcíny. Očkování je velmi účinnou možností prevence infekčních nemocí, a je proto potřeba na tuto možnost upozorňovat,“ říká MUDr. Hülleová.
Vakcinace je zásadní i proto, že je HPV infekce bezpříznaková. Pacienti tak nemohou onemocnění včas rozpoznat, projeví se až v pozdních stadiích. I proto na rakovinu děložního čípku v ČR ročně zemře kolem 400 žen. „Některé změny lze odhalit screeningem, například stěrem z děložního hrdla, který je součástí každoroční gynekologické prohlídky a je hrazený ze zdravotního pojištění. Očkování proti HPV a pravidelné návštěvy gynekologa jsou účinnou prevencí vzniku rakoviny děložního čípku u žen. U mužů je prevencí onemocnění způsobených HPV především očkování,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Dvořák. Část rodičů nyní kvůli koronavirové krizi návštěvy lékaře, které nejsou akutní, ruší. Přesouvají také preventivní prohlídky a očkování. „Vakcinaci nedoporučuji odkládat. Pojišťovny ji totiž hradí pouze ve 13 letech a na podzim mohou být děti třeba nemocné kvůli viróze, což očkování znemožní. Pediatři navíc přijali potřebná bezpečnostní opatření. Například objednávají děti na přesný čas a oddělují zdravé a nemocné tak, aby se v čekárně nesetkaly,“ uzavírá MUDr. Hülleová.
Foto: Pixabay