reklama

Nízké úroky na hypotékách přilákaly nové klienty

reklama

„Z hypotečního trhu je pumpováno obří množství prostředků na realitní trh, kde lze kvůli nedostatku nemovitostí očekávat růst cen. To do budoucna může zhoršit dostupnost bydlení v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech opět klesla. V červenci dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,15 procenta, což bylo o 0,06 procentního bodu méně než v červnu. Oproti červenci loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,68 procenta, došlo ke snížení o 0,53 procentního bodu.

Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice ve výši 0,25 procenta lze v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb. Průměrná úroková sazba na hypotékách by do konce roku mohla začínat jedničkou. To by výrazně motivovalo ke sjednávání nových hypoték i refinancování stávajících. Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo na hypotečních úvěrech poskytnuto 131,15 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku došlo k navýšení objemu poskytnutých hypoték o 32,12 miliardy korun. Rozhodně tedy nemůžeme říct, že by důsledky pandemie koronaviru snížily zájem lidí o hypoteční úvěry. V samotném červenci bylo poskytnuto 7 867 hypoték za 21,60 miliardy korun.

Reality jsou stále drahé
Nejvýraznější překážkou pro nákup nemovitostí zůstávají vysoké ceny na realitním trhu, které se ani v rámci pandemie koronaviru nesnížily. To se odráží ve výši průměrné hypotéky, která již dosáhla na úroveň 2,75 milionu korun. Hypotečnímu trhu pomohlo, že Česká národní banka již dříve zrušila doporučení ohledně limitu ukazatele DTI. Ten vyjadřuje poměr celkového dluhu žadatele o hypotéku vůči výši jeho čistého ročního příjmu.

Od července navíc došlo ke zrušení dalšího doporučení České národní banky ohledně limitu ukazatele DSTI, který vyjadřuje poměr měsíční splátky dluhu vůči čistému příjmu. To rovněž pomohlo podpořit poskytování hypotečních úvěrů. V této souvislosti je však nutné upozornit, že peníze z hypoték nakonec skončí na realitním trhu, kde kvůli nedostatku nemovitostí lze očekávat další růst cen. To do budoucna může zhoršit dostupnost bydlení v naší zemi.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama