„Díky programu Antivirus jsme v průběhu pandemie koronaviru nezaznamenali výrazný růst nezaměstnanosti. Jeho další fungování však již není přínosné, protože brání přechodu zaměstnanců do nových pracovních pozic, které s oživením ekonomiky vznikají,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na Úřadu práce ČR bylo ke konci března 2021 registrováno 306 616 uchazečů o zaměstnání. V průběhu uplynulého měsíce tak ubylo 4 847 nezaměstnaných. Za poslední rok však počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 80 938 osob. Podíl nezaměstnaných osob se pohyboval na úrovni 4,2 procenta.
I přes fungování programu Antivirus dochází na trhu práce k četným změnám zaměstnání. Lidé opouští nejvíce zasažená odvětví v ekonomice a nachází si nové uplatnění. To je možné díky vysokému počtu volných pracovních míst a náběhu sezónních prací. Ukazuje se, že nákladný program Antivirus již splnil svou historickou úlohu a není třeba ho dále prodlužovat. Nyní bychom měli pracovní trh adaptovat na transformativní změny, které pandemie koronaviru přinesla.
Ke konci března 2021 bylo na trhu práce k dispozici 338 862 volných pracovních míst, což převyšuje počet nezaměstnaných osob. Volné pozice přibývají v odvětvích s vysokým potenciálem růstu. To umožňuje uplatnění drtivé většiny lidí, kteří skutečně chtějí pracovat. Řada volných pozic je navíc odolná vůči negativním dopadům pandemie, takže jsou pro ekonomiku přínosnější než obsazené zombie pozice, které přežívají jen díky dotačním programům.
Foto: Pixabay