„Pokladní plnění státního rozpočtu odhalilo fatální selhání vlády při řízení státní kasy. Přestože byl rozpočet několikrát předěláván, stejně se zásadně odchýlil od svého plánu. Jako by státní finance řídil koronavirus a nikoli vláda,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle údajů pokladního plnění za loňský rok skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Jedná se o nejhorší výsledek v novodobých dějinách naší země. Navíc skutečný schodek státního rozpočtu se výrazně odchýlil od všech plánů, které byly v průběhu roku několikrát upravovány. To ukazuje, že vláda měla jen mlhavé představy o skutečných dopadech koronaviru na příjmy a výdaje státní pokladny.
Loňský schodek byl o 338,9 miliardy korun vyšší než v roce 2019. K tomuto výsledku přispěla hospodářská strategie vlády, která spočívala v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření nebyla zavedena. Stát nadále bobtnal a jeho vývoj se výrazně odchýlil od dění, které můžeme pozorovat v soukromém sektoru.
Na příjmové straně státního rozpočtu se vybralo 1 475,5 miliardy korun, což bylo pouze o 47,7 miliardy korun méně než v roce 2019. Oproti tomu výdajovou stranou státního rozpočtu proteklo 1 842,9 miliardy korun, což bylo o 291,2 miliardy korun více než o rok dříve. Z těchto údajů je patrné, že se vláda při řešení koronavirové krize soustředila především na růst výdajů. To by částečně mohlo být změněno daňovou reformou, která letos výrazně sníží daně zaměstnancům.
Foto: Pixabay